Ezgi Alya Yiğit davasının duruşması gerçekleşti: Gerçek adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz
Ezgi Alya Yiğit davasının duruşması gerçekleşti. Dava 16 Ekim tarihine ertelendi.

Antep’te 12 Nisan 2022 tarihinde arkadaşı işe scooter sürerken ehliyetsiz sürücü O.S’nin araçla çarpması sonucu hayatını kaybeden Ezgi Alya Yiğit davasının duruşması gerçekleşti. Dava 16 Ekim tarihine ertelendi.

Dava sonrası gazetemize konuşan ailenin avukatı Ergin Sözen, “Taleplerimizden biri olan aracın o günkü trafik hareketliliğinin tümünün mahkemeye sunulması kabul edildi. O.S’nin ailesinin de sorumlu olduğu için suç duyurusunda bulunma talebimiz vardı. Bu talebimiz şimdilik reddedildi. Ekim ayındaki duruşmanın karar duruşması olabileceği söylendi. Ancak bizce hâlâ ciddi eksiklikler var. Bu eksiklikler giderilmeden karara çıkılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

‘KATİLLERİ CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRMESİN’

Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, EMEP üye ve yöneticileri, CHP Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Uğur Kalkan ve CHP Şahinbey Kadın Kolları Başkanı Sevim Nehir Küçüközer, Ezgi Alya Yiğit’in ailesi ve akrabaları katıldı.

Açıklamada, “Yandaşlığın, katilleri cezasızlıkla ödüllendirmesini, delillerin karartılmasının önünü açmasını kabul etmiyoruz. Haklarımızın ve hayatlarımızın elimizden çalınmasını kabul etmiyoruz” denildi.

Gaziantep Adliyesi önünde gerçekleşen açıklamayı Gelengül Kaplan okudu.Kaplan, “Bıktık. Bu ülkede, katillerin ceza almamasından da, ‘yukarılarda’ bir tanıdığı olduğu için soruşturmaların doğru düzgün yürütülmemesinden de, gırla verilen indirimlerden de bıktık. Çünkü her cezasızlık, her eksik yürütülen soruşturma, her toplanmayan delil adaletin yerine getirilmesinin önüne geçerken, her birimizin güvenliğini de daha da tehlikeye atıyor” dedi.

Bilirkişi raporundaki eksikliklere değinen Kaplan, “Raporda onlarca tanık varken yalnızca iki kişinin beyanına göre olay yeri belirlendi. Ayrıca savcılık, kazanın meydana geldiği şehrin en işlek caddelerinden biri olan bölgede kamera görüntüsü de bulamadı, bulmadı. Yaşanan olayın en önemli delillerinden biri soruşturma sürecinde toplanmadı” diye belirtti.

‘HAYATLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Rabia Naz ve Duygu Delen davalarında yaşanan hukuksuzlukları hatırlatan Kaplan, “Bugün hukuksuzluk bir norm halinde. Yargı, hukuki dayanaklara değil siyasi atmosfere göre karar veriyor. Ülkenin dört bir yanından adalet çığlıkları yükseliyor. İktidarla ilişkisi olan, zengin, yüksek yerlerde tanıdıkları olan erkeklerin yaptıklarının yanlarına kar kaldıkları bir düzen kurmak istiyorlar” dedi.

Kaplan son olarak mücadeleye devam edeceklerini vurguladı: “

Bu ülkenin dört bir yanında yıllardır sürdürdüğümüz mücadelemiz ve tecrübemizle sabittir ki adliye koridorlarında vazgeçmediğimiz mücadele sayesinde adalete yaklaşabildik. Ezgi Alya Yiğit davası için de gerçek adalet sağlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz!”

KARDEŞİ ELİF YİĞİT: HİÇBİR GÜÇ BİZİ DURDURAMAYACAK

Açıklamanın ardından aile adına kardeşi Elif Yiğit konuştu. Yiğit, “Görgü tanıklarını tehdit ederek bir şekilde susturmaya çalıştılar. Biz tehdit edilen insanlara benzemeyiz. Kendilerinden zerre kadar korkumuz yok. Ne kadar bastırmaya çalışırlarsa o kadar yüksek sesimiz çıkacak. Bu kişi cezasını alana kadar son nefesimize kadar biz hak hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Hiçbir güç, hiçbir makam bizi durduramayacak” dedi.

EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, 12 Nisan 2022’de Gaziantep'te ehliyetsiz sürücü Osman Sarı’nın çarpması sonucu hayatını kaybeden Ezgi Alya Yiğit davasına ilişkin soru önergesi hazırladı.

Fotoğraf:  Mesut Baylav- Ekmek ve Gül

İlgili haberler
EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Ezgi Alya Yiğit’in...

EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, 12 Nisan 2022’de Gaziantep'te ehliyetsiz sürücü Osman Sarı...

Ehliyetsiz sürücü tarafından öldürülen Ezgi Alya Y...

Antep’te ehliyetsiz bir sürücü tarafından öldürülen Ezgi Alya Yiğit’in ailesi, soruşturma ve dava sü...

Bu çağrı hepimize: Ezgi Alya için adalet!

3 Temmuz’da torpilin, tanıdıkların katilleri kurtarmasına, cezasızlıkla ödüllendirilmelerine izin ve...