Eşi tarafından bıçaklanan Kebire Dağ: Yaşamak istiyorum, kadınlar bana sahip çıksın
‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyen kadınların mücadelesi ve Sözleşmeye ilişkin tartışmalar devam ederken şiddet de devam ediyor. Kebire de ölümden dönen, sesinin duyurmaya çalışan kadınlardan biri.

Kebire Dağ 16 yaşında evlendirilmiş. Yıllarca hem eşi hem eşinin ailesi tarafından fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalmış. Geçtiğimiz aylarda Ağrı’dan şiddetten kaçıp kendisi ve çocukları için Kocaeli’ ye gelen Kebire ile konuştuk. 

“23 yıldır evliyim. Hep şiddet gördüm. Hep ezildim. Şiddetten ve yaşadıklarımdan dolayı eşimden ayrılmak istediğim için buraya geldim. Beni yaralayan, bıçakla defalarca saldıran kişi daha yakalanmadı. Yirmiden fazla yerimden bıçaklandım. Serbestçe dolaşıyor. Hanifi Dağ ve ailesi beni halâ tehdit ediyor. Çok zor durumdayız. Yaralarım ve ağrılarım çok fazla. Çalışacak durumda değilim. Büyük oğlum çalışıyordu ama onun can güvenliğinden endişe ettiğim için işten çıkarttım. Maddi olarak hiçbir gücümüz yok" diye anlattı yaşadıklarını Kebire. Karakolun her gün evi kontrole geldiğini söyleyen Kebire, Hanifi Dağ’ın Kocaeli dışında yakalama kararı olmadığını, Ağrı’da rahatça dolaştığını ve kendisini ve çocuklarına başka telefonlardan ulaşmaya çalıştığını söyledi.

MOBESE KAMERALARINDA HER ŞEY VAR!

Karakolda izlediği mobese görüntülerinde olay anında eşinin tek olmadığını, yardım edenlerin olduğunu üstünü değiştirip başka bir arabaya bindiğini gördüğünü söyleyen Kebire, “Her şey ortadayken nasıl yakalanmaz” diye soruyor. Kebire, Hanifi Dağ’ın ehliyeti olmamasına rağmen sürekli araba kullandığını, şehir değiştirdiğini dile getirdi.

“Hanifi Dağ beni bıçaklarken diğerleri sokakta beklemiş. Ona kıyafet vermişler. Hatta ambulansı arayıp benim ölüp ölmediğimi sormuşlar. Ama hâlâ serbestler!” diyen Kebire, karakolun her gün gelip evi kontrol edip imza aldığını söyledi. Ancak bir görüşmeye giderken rahatlıkla eve girebildik. Bu durum bile önlemlerin ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor. Sosyal Hizmetler iki defa gelip Kebire’nin ve çocukların bilgisini almış. Dört çocuktan en büyüğü 18 en küçüğü 7 yaşında. 9 ve 7 yaşındaki çocukların sağlık problemleri var ve bir an önce tedavi olmaları gerekiyor. Çocukların eğitim sıkıntısı da mevcut. 16 ve 18 yaşında olan çocuklar ortaokula kadar okumuş. Dört çocuğun da eğitimine devam etmesi ve tamamlaması gerekiyor.

Kebire Dağ yaşadıklarını daha önce de Ekmek Ve Gül’e anlatmıştı: ‘Devlet beni de çocuklarımı da korumadı’

 ‘YAŞAMAK İSTİYORUM, ÖLMEK İSTEMİYORUM’

Yaşadığı korkunç şeyleri anlatırken ve bizim de dinlerken oldukça zorlandığımız Kebire, “Çocuklarımla ölüm korkusu olmadan yaşamak istiyorum. Devlet beni korusun. Kadınlar bana sahip çıksın. Özellikle kadınların bana sahip çıkmasını istiyorum. Her an, her zaman her kadının başına gelebilir. Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Herkese sesleniyorum. Beni ve çocuklarımı koruyun” dedi.

Evliliği boyunca sürekli şiddete ve baskıya maruz kalan Kebire çocukları ve kendisi için bir hayat kurmak üzere Kocaeli’ye gelmiş. Darıca’da yaşamaya başlayan Kebire’nin adresi Ağrı Patnos İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından eşi Hanifi Dağ’a verilince bu duruma geldiğini anlatıyor: “Eşim beni burada buldu. Ona ailesi yardım etti. Kardeşi ona yardım etti. İkisi de rahatça dolaşıyor ve serbestler.”

BİR HAYAT KURMAYA ÇALIŞIYORUM
“Çocuklarımla bir hayat kurmaya çalışıyordum. Gelip bize neler yaptılar. Ne olur bana yardım edin. Ne maddi ne manevi gücüm yok. Çok mağduruz. Elim ve ayağım sakatlandı. Çalışacak durumda değilim. Devletin bana sahip çıkmasını istiyorum” diyen Kebire, “Yaşadığım herkesin başına gelebilir. Zaten birçok kadın bu durumu yaşıyor. Benim ve çocuklarımın hayatı tehlikededir. Eşimin ailesi ve kendisi beni tehdit ediyor. Ben kendimi yaşıyor olarak görmüyorum. Benim katilim üç kişidir. Beni yaralayan ve ona yardım edenlerdir. Daha öncede eşim tarafından parmaklarım ve kafam kırıldı. Eşimin daha önce işlediği suçtan hapis yatmıştı. Çok kötü şeyler yaşadık. Bir an önce yakalaması, çocuklarımın ve benim can güvenliğimizin sağlanmasını istiyorum. Çocuklarımdan ayrılmak, onlar olmadan başka bir yerde kalmak istemiyorum. Adresimi kim, kimler verdiyse, bilgilerimi kim paylaştıysa onların da cezalandırmalarını istiyorum” diye konuştu.


İlgili haberler
Kadın dayanışması hayatımızda çok şey değiştirir

‘Günümüzde daha çok önem kazanan dayanışma, birlik beraberlik ve mücadele kadına şiddete engel olan...

Pandemide sırt sırta verilmiş bir kadın dayanışmas...

Aliye ve Neşe iki mülteci kadın. Türkiye’de yaşadıkları zorluklar aralarındaki dayanışmayı ve komşul...

‘Devlet beni de çocuklarımı da korumadı’

25 yerinden bıçaklanan Kebire Dağ’ın; yıllar boyunca şiddet gördüğü ve ölüm tehditleri aldığı erkekt...