Danışanını taciz eden terapiste hapis cezası
Danışanına cinsel saldırıda bulunduğu için hakkında dava açılan Terapist Murat Paker’e 5 yıl hapis cezası verildi.

Danışanına cinsel saldırıda bulunduğu için hakkında dava açılan Terapist Murat Paker davasında karar duruşması görüldü. Mahkeme, terapist Murat Paker’in cinsel saldırı suçunu işlediğine karar vererek hapis cezası vererek Paker hakkında TCK 102/1 maddesine göre 5 yıl hapis cezası verdi. İyi hal indirimi uygulanarak ceza 4 yıl 2 aya düşürüldü. Karar istinaf mahkemesine gidecek. Karar bu şekilde kesinleşirse Paker cezaevine girecek.

DAVANIN EMSAL YANLARI VAR

Mahkeme sonrası açıklama yapan Avukat Esra Baş, davanın emsal niteliğinde olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu; “Bu dava iki kişi arasında yaşanan bir olayı kapsadığı ve ispatlanması oldukça zor olduğu için çıkan sonuç açısından önemli. Bu tür taciz olaylarının gizli kalmaması, kimsenin titrinden dolayı kendini güçlü ve dokunulmaz hissetmemesi noktasında da dava sonucu önemli. Karardan dolayı mutluyuz. İstinaf mahkemesine götüreceğimiz noktalar var sonuç olarak haklı olduğumuz anlaşıldı.”NE OLMUŞTU?
10 Ekim sürecinden sonra yaşadığı travma nedeniyle kasım ayında terapiste başvuran kadın, 19 Kasım’daki seansta terapiyi sonlandırmak istediğini söylemesinin ardından psikoterapistinin seanslara devam etmesi yönünde ısrarcı davrandığını ve sonrasında da kendisine cinsel istismarda bulunduğunu belirterek dava açtı. Karar duruşması öncesi de kadınlar davaya sahip çıktıklarını açıklayarak “Sessizliği bozuyoruz” başlığıyla bir metin yayınladı.
Ayrıntılar için TIKLAYIN.


İlgili haberler
Akademide taciz ve mobbing sürekli yaşanıyor

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğunun düzenlediği ‘Akademide Kadın’ söyleşisinde üniversi...

Doktor tacizine doktor adayı kadınlardan tepki

Doktor adayı kadın öğrenciler, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde çalışan bir doktorun, mem...

Terapist tacizi davasına kadınlardan ‘Sessizliği b...

Psikoterapi gördüğü terapistinin cinsel saldırısına maruz kalan kadının davasının karar duruşması ya...