Cinsel saldırıya maruz kalan Arzu Sena Topuz'dan dayanışma çağrısı: Sesimizi yükseltenler güç oluyor
Gönüllü staj yaptığı avukatlık bürosunda avukat S.K. tarafından cinsel saldırıya maruz kalan Arzu Sena Topuz, davasının üçüncü duruşmasına çağrı yaparken dayanışmadan güç aldığını söylüyor.

Gönüllü staj yaptığı avukatlık bürosunda avukat S.K. tarafından cinsel saldırıya maruz kalan Arzu Sena Topuz, 11 Şubat Cuma günü saat 10.00’da İstanbul Anadolu 55. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek davasına dayanışma çağrısı yapıyor.  

Arzu Sena’nın şikayetçi olmasının üzerinden bir yılı aşkın zaman geçti, yargı süreci hâlâ sürüyor. Bu sürecin kendisi için nasıl geçtiğini Arzu Sena, Ekmek ve Gül'e şu sözlerle anlatıyor: “Hukuki süreç doğası gereği uzun sürdüğü için hayatım normal düzenine elbette girdi. Bu durumun rutinimi bozmadığını elbette ki söyleyemem. Hayatıma bu davanın, mücadelenin gerçekliğiyle devam ediyorum. Zorlansam da mücadelem bana yeni arkadaşlıklar katıyor.”

Kadınların şiddet gördüğünde, cinsel saldırıya, tacize maruz kaldığında ses çıkartmak zorunda kalmasına dair ise “Kadın hakları mücadelesi kendi içinde enerjisini taşıyan bir mücadele alanı. Sesimizi çıkardığımızda bu sesi yükseltecek ve cesaretimizi artıracak insanların varlığını en başından ön görüyor oluyoruz sanırım. Böylece asla yorulmuyoruz ve motivasyonumuz düşmüyor. Çünkü birbirinden güç alan onlarca insan olarak çok büyük ve kutsal bir mücadelenin bir parçası olduğumuzu hissediyoruz” diye konuşuyor Arzu Sena.

“Sürecin başından beri cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda toplumda nasıl bir kolektif bilincin oluşmuş olduğunu tecrübe etmiş oldum. Bu gerçekliğe çok öfkeliyiz ve bununla hep birlikte savaşıyoruz. Bu da benim asla yalnız hissetmememe sebep oluyor" diyen Arzu Sena, S.K.’nın gerekli cezayı alması için 11 Şubat Cuma günü saat 10.00’da İstanbul Anadolu 55. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek davasına dayanışmaya çağırıyor.

  
NE OLMUŞTU?
Ekim ayında gönüllü staj yapmaya başlayan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Arzu Sena Topuz, stajyeri olduğu hukuk bürosunda avukat S.K. tarafından cinsel saldırıya uğradığını söyleyerek adliyeye gidip hukuki süreci başlatmıştı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 4’üncü sınıf öğrencisi Topuz, avukat S.K.’nin 23 Ekim 2020 tarihinde şüphelinin ofiste çalışan 2 stajyer avukatı adliyeye, sekreterini de para çekmesi için bankaya gönderdiğini, ofiste sadece S.K. ile kendisinin olduğunu, sanığın kendisini odasına çağırıp bilgisayardan işlem yapmasını söylediğini, bu sırada şüphelinin ayağa kalkıp yanına yaklaşarak elini beline attığını hissettiğini, daha sonra arkasından yaklaşıp vücuduna temas ettiğini ifade etmişti. Ofisteki kamera kayıtlarının incelenmesi talebinde bulunduklarında, kameraların bozuk olduğu iddia edilmişti. Topuz, yaşadıklarını kamuoyuna duyurduktan sonra S.K. haberini yayınlayan bazı haber sitelerine ve Topuz’un Twitter hesabına erişim engeli kararı aldırtmıştı. S.K.'nın cinsel saldırı suçundan yargılandığı davanın ilk duruşmasında sanık S.K.'nın savunması ve Arzu Topuz dinlendi. Sanık S.K.'nın savunması üç saat sürdü. Tanıklar dinlenemedi. 12 Kasım'da gerçekleşen ikinci duruşmada tanıklar dinlendi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadınlar haklarına yönelik saldırılar devam ediyor...

6. Yargı Paketi ile kadınları ne tehlikeler bekliyor, nafaka hakkının gasbı kadınlar için ne anlama...

Oppo’dan öncesi, Oppo’dan sonrası: Babadan kocaya,...

Oppo işçisi bir kadın, evliliği boyunca gördüğü şiddetten kurtulma aşamasında Oppo’dan işten atılma...

Tek adamı en iyi kadınlar bilir!

Bu yazıyı yazmadan evvel sordum çevremdeki kadınlara, 2017’yi tanımlasanız ne derdiniz diye… Sanki s...