Berfin’in ameliyatı için geri sayım başladı
Uğradığı asitli saldırı sonucu yüzünde kalıcı hasarlar oluşan Berfin Özek’in yüz ameliyatı için geri sayım başladı. Berfin yeni yüzüne kavuşmaya hazırlanıyor.

İskenderun’da dershaneden çıkıp evine giderken eski erkek arkadaşı Casim Ozan Çeltik tarafından asitli saldırıya uğrayan Berfin Özek yeni yüzüne kavuşmaya hazırlanıyor.

Uğradığı saldırıdan sonra bir süre hastanede tedavi gören Özek’in yüzünün tamamen iyileşmesi için İskenderun Kadın Platformu tarafından kampanya başlatılmıştı. Kampanya sonucu ameliyat masrafları toplandı ve Berfin 13 Haziran’da doktor kontrolüne gidecek, ilk kontrolde bir sorun çıkmazsa Berfin yeni yüzü için 17 Haziran Pazartesi günü ameliyata girecek.

Berfin Özek ve İskenderun Kadın Platformu üyesi kadınlar düzenledikleri basın toplantısıyla tedavi ve dava süreci hakkında gelişmeleri paylaştılar. Kadın dayanışmasının kendisine güç verdiğini vurgulayan Berfin, “Eğer şimdi yüzüm gülüyorsa bu sizin sayenizdedir. Tüm gücümü sizden alıyorum” diye konuştu.

DURUŞMA 4 TEMMUZ’DA
İskenderun Kadın Platformu adına konuşan dönem sözcüsü Avukat Mehtap Sert, Berfin’e saldırıda bulunan tutuklu sanık Casım Ozan Çeltik hakkında kasten öldürmeye teşebbüs suçundan dava açıldığını ve duruşmanın 4 Temmuz 2019 günü 10.45’te İskenderun Adliyesi 1. Ağır ceza mahkemesinde görüleceği bilgilerini paylaştı.

Hatay Barosu ve Adana Barosu Kadın hakları komisyonunun davaya müdahil olduğunu belirten Sert, “Ayrıca destek olmayan isteyen herkesi bizimle mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

BERFİN’İN DAVASI BİR ADIM OLSUN
Sert, Berfin’in dava sürecinin TCK’deki eksikliğin giderilmesi noktasında da bir adım olması için mücadele ettiklerini belirterek şöyle konuştu: “Berfin’e asitli saldırıyı gerçekleştirdiği isnadı ile tutuklanan sanık Casım Ozan Çeltik hakkında kasten adam öldürmeye teşebbüsten dava açıldı. Hazırlık soruşturması kasten yaralamadan yürütülmüş ancak sürecin sonunda kadına yönelik şiddetin yaşam hakkını tehdit ettiği kabul edilmiş ve dava kasten öldürmeden açılmıştır. Halihazırda yürürlükte bulunan TCK kadına yönelik şiddette henüz gerekli düzenlemeleri yapmadı. Ancak Berfin’in dosyası bu konuda atılacak adımlardan biri ve devamının gelmesi için tüm kadın arkadaşlarımızla mücadele etmeye dayanışma sergilemeye devam edeceğiz. Yargı reformu paketinde her ne kadar kadına şiddet durumunda bir düzenleme var ise de infaz rejiminde doğru orantılı bir düzenleme öngörülmemiştir. Bu yanıyla düzenlemenin de eksik olduğuna dair bu vesile ile tırnak içinde bir hatırlatma yapmak istiyoruz.”

BERFİN İÇİN KAMPANYA DEVAM EDİYOR
Berfin’in ameliyatı konusunda da bilgiler veren Sert, “Bildiğiniz gibi Berfin’in ameliyat masrafları sorunu çözüldü. Ancak tüm masraflar henüz çözülmüş değil. Bodrum’da kalacak yer, kaldıkları süre içerisinde kişisel harcamalara, yeme, içme gibi harcamalara destek olmak için İskenderun Kadın platformu dayanışma çağrısı yapıyor” dedi.

Bu çağrıya ilk yanıt “Hatay Birlikte Güçlüyüz”den geldi, 17 Haziran’da Antakya Sümerler Amfi tiyatroda Berfin için bir dayanışma etkinliği düzenlenecek.

TIKLAYIN - Berfin Özek: Kadınlar yalnız olmadığımı hissettirdi

Uğradığı asitli saldırı sonucu yüzünde ağır yanık izleri kalan, bir gözü yetisini kaybeden, diğer gözünde de görme kaybı oluşan Berfin, yaşadıklarını ve sonrasını Ekmek ve Gül'e anlattı:
"Ben bunu hak etmedim, bu benim yüzüm değil. Bu, toplumumuzun utancının yüzü..."

İlgili haberler
GÜNÜN GÜZELİ: Asit saldırısından cesaret iksirine

Eski sevgilisinin asit saldırısına uğrayan İtalyan model Gessica Notaro, artık deniz aslanı eğiticil...

Kadınlardan Sağlık Bakanlığına çağrı: Berfin için...

İskenderun’da bir erkeğin asitli saldırısında yüzü tamamen yanan Berfin Özek’e ilişkin başlatılan ka...

Asit saldırısına uğrayan Berfin Özek: Kadınlar yal...

19 yaşındaki Berfin Özek, ocak ayında evine yürüyerek dönerken Casim Ozan Çeltik’in asitli saldırısı...