8 Mart Büyük Kadın Buluşması | Mücadelemizi her yerde büyütüyoruz
İstanbul 8 Mart Kadın Platformunun çağrısıyla, kadınlar Kadıköy'de düzenlenen mitingde büyük bir kalabalık ve coşkuyla taleplerini haykırdı.

Kadıköy 8 Mart alanından canlı yayındayız! İstanbul Büyük Kadın Buluşmasına katılan işçi, emekçi, üniversiteli kadınlar taleplerini, neden alanlarda olduklarını anlatıyor.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısıyla kentin dört bir yanından işçi, işsiz, üniversiteli, liseli, ev emekçisi, kamu çalışanı yüzlerce kadın ve LGBTİ+’lar "İstanbul Büyük Kadın Buluşması"nda bir araya geldi.

Pandemiyle beraber artan ağır koşullara, yoksulluğa, güvencesizliğe, şiddete, eşitsizliğe, ayrımcılığa karşı alanı dolduran kadınlar, dövizleri, pankartları ve sloganlarıyla taleplerini haykırdı.

POLİS, LGBTİ+ KORTEJİNİN ALANA GİRMESİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTI, EYLEM SONUNDA GÖZALTI YAPILDI
Polis, LGBTİ+ kortejinin alana girmesini engellemeye çalıştı. "Aç aç aç" sloganlarıyla polise engellemeyi durdurma çağrısı yapıldı. Yaşanan gerginliğin ardından engelleme girişimi aşılarak alana girildi. Mitingin ardından polis, eyleme katılan LGBTİ+'ları taksiden indirip gözaltına aldı. Basının görüntü almasını da engelleyen polisin çok sayıda kişiye şiddet uyguladığı görüntülere yansıdı. Gazeteci Zülal Koçer, gözaltılar sürerken görüntü almalarının engellendiğini ve darbedilenler olduğunu aktardı.
Darbedilerek gözaltına alınan 9 kişi hakkında istenen tutuklama talebi reddedildi. 9 kişi hakkında yurt dışı yasağı, 2 kişi hakkında bir aylığına ev hapsi kararı, kalan 7 kişi hakkında ise haftada iki gün imza kararı verildi. 
    
KADINLAR SLOGANLARLA TALEPLERİNİ HAYKIRDI

Renkli kıyafetleriyle, hazırladıkları dövizlerle, sloganlarla, alkış ve zılgıtlarıyla alanı dolduran kadınlar krize, şiddete, savaşa, eşitsizliğe, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı tepkilerini dile getirdi.

Kürtçe ve Türkçe dövizler taşınan eylemde "Özgürlüğümüzü kazanacağız" pankartı açıldı. "Pandemi değil ev içi şiddet öldürür", "Erkek egemen sisteme vur gitsin bu çile bitsin", "Jin jiyan Azadi", "Eşit işe eşit ücret", "Gücümüz birliğimiz" dövizleri öne çıktı.

Siyasi tutsakların ve Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinden dolayı tutuklanan Şilan Delibalta'nın fotoğraflarının taşındığı eylemde sık sık "Kayyum rektör istemiyoruz", "Kadın yaşam özgürlük", "Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa", "Kadınlar sokağa özgürleşme" sloganları atıldı. Yaklaşık iki bin kadının katıldığı eylem halaylarla ve basın açıklamasıyla devam etti. 


‘YAŞAMIMIZI, KAMPÜSÜMÜZÜ, KENTLERİMİZİ BİZLER YÖNETECEĞİZ’

8 Mart Kadın Platformu adına yapılan ortak açıklama Kürtçe, Türkçe ve Arapça olarak okundu. Kürtçe açıklamayı Şenay Kumuz, Türkçe açıklamayı Nazlı Andan, Arapçayı ise İrem Kayıkçı okudu.

Pandemi sürecinde kadınların evlere kapatılmayı, isyanlarını dile getirmeyi, dayanışmayı bir kenara bırakmadığını ifade eden Nazlı Andan, “Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Güney Asya’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanında kadınlar olarak isyanımız pandemiye rağmen devam ediyor. Bugün Boğaziçi’nde ‘atanmış değil seçilmiş’ diyerek kayyımlara karşı üniversitelerimizi savunan kadınlarız! Yıllardır kayyımların kadın kazanımlarına karşı erkek-devlet şiddeti icraatlerini yürütmesine karşı kentlerimizi savunan kadınlarız! Özgürlüğümüz için bir aradayız, özgürlüğümüzü kazanacağız. Yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi bizler yöneteceğiz” dedi.

‘EMEĞİ, İŞ GÜVENCESİ VE HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDEN KADINLARIZ’

Pandeminin derinleştirdiği ekonomik krizinin yükünün omuzlarına yıkıldığını aktaran Andan, “Gebze’de Migros’un emek sömürüsü ve tacizlerine karşı ‘emeğimiz bizimdir’ diyen, Avcılar’da SML direnişinden kadınlarız! Sinbo direnişimizle sendikalaşma hakkımızı savunuyoruz, Kod-29’a, ahlak safsatasıyla işten atılmalara, ücretsiz izine karşı direnen kadınlarız! İnsanca yaşayacak ücret talep ettiği için düşmanlaştırılan, grev hakkı gasp edilen belediye işçisi kadınlarız! Evden çalışma adı altında sınırsız ve ücretsiz mesaiye karşı “hayatımız bizimdir” diyen kadınlarız, pandemide çalıştığımız evlere hapsedilen, bazımız aylarca işsiz bırakılan ev işçisi kadınlarız; İstanbul’un her yerinde emeği, iş güvencesi ve hakları için mücadele eden kadınlarız” ifadeleri kullanıldı.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR DEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ demekten vazgeçmeyecekleri söyleyen Andan, “İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 Sayılı Kanun’u, önleme ve koruma kararlarını uygulamayan erkek-devlete “Suçlu sensin!” diyen kadınlarız! Şiddet faili erkeklerin cezasız bırakıldığını, devlet eliyle kadınların kaybedildiğini gören ve birbirinden asla vazgeçmeyen kadınlarız! Erkek şiddetine karşı hayatını savunduğu için tutsak edilen kadın arkadaşlarımızın sesini sesimize katıyoruz. Özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam için mücadele eden, prangalarla evlere, ilçelere hapsedilen bütün kadınlar için bir aradayız, özgürlüğümüzü kazanacağız. Çünkü biz sözümüzü, örgütlenmemizi, mücadelemizi ve hayatlarımıza sahip çıkma özgürlüğümüzü de kazanacağız” dedi.

‘LGBTİ+’LARA YÖNELEN DEVLET ŞİDDETİNE KARŞI BİRLİKTE DİRENİYORUZ’

Andan, “Devlet eliyle yok sayılmaya, hedef gösterilmeye çalışılan ama “Alışın, buradayız, her yerdeyiz!” demekten bir an olsun vazgeçmeyen LGBTİ+’larız! Atanmış kimliklere karşı seçilmiş aşklarımızla heteropatriyarkaya karşı mücadele eden LGBTİ+larız, bir aradayız. Translar başta olmak üzere tüm LGBTİ+’lara yönelen devlet şiddetine ve devlet eliyle yerinden etmeye karşı birlikte direniyoruz. Erkek-devletin LGBTİ+fobiyi ve kadın düşmanlığını büyüttüğünü görüyoruz” diye konuştu.

‘100. GÜNÜNDE AÇLIK GREVLERİNE SES OLUYORUZ’

“Tutsak edilmeyle, çıplak arama işkenceleriyle korkmuyoruz” diyen Andan, “Ne IŞİD’in ne devletin aynı yöntemlerle yaptığı infaz ve katliamlarıyla; erkek-devlet şiddetiyle sinmedik. Hayatın her alanında, her biçimiyle mücadele eden biz kadınlar, bizlere dayatılan kuşatmalara boyun eğmedik. Gökçe Kurban’a yapılan işkencenin insanlık suçu olduğunu biliyoruz. Hayatına savaş, tecrit, sömürü, işkence dayatılan kadınlarız ve birlikteyiz. 100. Gününde Açlık grevlerine ses olmak, dayanışmayı büyütmek için, çocuklarıyla tutsak edilen kadınlar için, hala tahliye edilmeyen hasta tutsaklar için mücadelemizi büyütüyoruz” dedi.

‘İSYANIMIZI, ÖFKEMİZİ, MÜCADELEMİZİ HER YERDE BÜYÜTÜYORUZ’

Son olarak Andan şunları söyledi: “Yıllardır 8 Martlarda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz. Bu sene de hayatlarımızı kuşatan faşizme, patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, kapitalizme, emek sömürüsüne ve saray rejimine karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü kazanmak ve hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta ve her günde bir aradayız, alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz.”

Fotoğraf: Eylem Nazlıer, Meltem Akyol

İlgili haberler
İl il 8 Mart 2021 buluşmaları

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar ülkenin dört bir yanında, pandemiye, artan baskılara,...

Kocaeli Ekmek ve Gül: Şiddetsiz, sömürüsüz ve eşit...

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinden 8 Mart buluşması: Şiddetsiz, sömürüsüz, eşit bir dü...

Menemen'de işçi kadınlar: İşyerlerimizde haklarımı...

Menemen Belediye işçisi kadınlar Ekmek ve Gül ve Belediye İş Sendikası çağrısıyla 8 Mart öncesi bir...