günün sözü

GÜNÜN SÖZÜ: Suat Derviş’ten

“Beni hayal değil, hayat alakadar ediyor. Çünkü hayat ve hakikat en güzel rüyadan, en parlak hayalden çok daha zengin, çok daha cazip...”

GÜNÜN SÖZÜ: Tin Tin Nyo’dan

En güçlü silahımız sesimiz. Doğruluk ve samimiyetimiz var. Bunlar sesli ve çaresiz olan tüm kadınlar için kullanmamız gereken silahlar.

GÜNÜN KADINI: Assata Shakur

Eski Kara Panter ve Black Liberation Army üyesi Assata Shakur hikayesini, kaleme aldığı mektupta şöyle anlatıyor:

GÜNÜN SÖZÜ: Mary Kom’dan...

Dünya boks şampiyonu Mary Kom’dan tüm kadınlara cesaret verecek bir söz: ‘Kimsenin sana zayıf olduğunu söylemesine izin verme çünkü bir kadınsın’

GÜNÜN SÖZLERİ: Ferruhru Parsa’dan

İranlı bir hekim olan Ferruhru Parsa İran İslam Devrimi'nden sonra 8 Mayıs 1980 günü yolsuzluk suçlamasıyla idam edildi.

GÜNÜN SÖZÜ: İnessa Armand’dan

‘Eğer kadının kurtuluşu komünizm olmadan hayal bile edilemiyorsa, komünizm de kadının tam kurtuluşu gerçekleşmeden hayal dahi edilemez.’

GÜNÜN SÖZÜ: Nezihe Meriç’ten

Türkçe edebiyatın önemli kadın yazarlarından Nezihe Meriç’i ölüm yıl dönümünde geride bıraktığı sözleriyle analım...

GÜNÜN SÖZÜ: Rosa Luxemburg’dan verdiğimiz kararlara dair...

Kadınların özgürlük mücadelesinin cüretkar, inatçı ve üretken emekçisi Rosa Luxemburg: 'Özgür insan, başka türlü karar verme imkânı olan insandır'

GÜNÜN SÖZÜ: Mary Church Terrell’dan

Umut ve mücadele dolu bir söz Mary Church Terrell’dan. Mücadeleyle yeşerecek güzel günlere gelsin...

GÜNÜN GALERİSİ: Kadınlardan sözler

Mücadeleleriyle, inatlarıyla, başarılarıyla, sözleriyle tarihe kazınan ve nice kadına hala yol gösteren kadınların sözlerini sizler için derledik.

GÜNÜN SÖZÜ: Mary Wollstonecraft’tan

Fransız Devrimi’nin içinden konuşan bir kadın Mary. 18 yüzyılda yaşamış bu aykırı kadınının sözleriyse hâlâ güncelliğini koruyor.

GÜNÜN SÖZÜ: Türkan Saylan’dan

Türkan Saylan’ı ölümünün 9. yılında saygı ve seviyle anıyor, barış içindeki bir yaşama ışık tutan şu sözlerini hatırlatıyoruz...

GÜNÜN SÖZÜ: Ulrike Meinhof’tan

Ya sorunun bir parçasısındır ya da çözümün. İkisinin ortasında bir şey yok. Bu kadar basit bu ve yine de çok zor...

GÜNÜN SÖZÜ: A. Kollontay’dan

Bugün Kollontay’ın 146. yaş günü. Kollontay’ın şu sözü hâlâ gerçekliğini koruyor: Çevresinde bu kadar çok yoksulluk, haksızlık ve baskı egemenken insan nasıl mutlu olabilir?

GÜNÜN SÖZÜ: Tezer Özlü’den

18 Şubat 1986’da ayrıldı aramızdan Tezer Özlü. Geride bıraktığı eserleriyle hep yanı başımızda ama. Anlatı ve Günlük Parçaları – Kalanlar bir bölüm paylaşıyoruz onun anısına sizlerle.

GÜNÜN SÖZÜ: Füruzan’dan

Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden Füruzan’ın genellikle toplumun ezilmiş, hakkı yenmiş, duyarlıklı iç dünyaları keşfedilmemiş insanlar için yazdığı öykülerinden bir kısa söz...

GÜNÜN SÖZÜ: Tekstil işçisi Rose Schneiderman’dan

“Zengin kadınların sahip oldukları hiçbir şey yok ki, en ‘sıradan’ işçinin de aynısına sahip olma hakkı olmasın. İşçinin ekmeği olmalı ama aynı zamanda gülleri de olmalı...”