Yerel seçim bitti, taleplerimizin takipçisiyiz
Siyasetten uzak durarak değil; halk olarak mahallelerde komisyonlar kurarak, bu komisyonlar aracılığıyla çözüm önerilerimiz ifade ederek etkin hale gelerek taleplerimizi gündeme getirebiliriz...

Ülkenin yoğun gündemi, seçimler, iktidarın söylemleri, devlet politikaları, diğer yandan hayatın getirdiği yükler, sorumluluklar kadınların yaşam savaşını daha da güç hale getiriyor. Ben bir temizlik işçisi ve aynı zamanda bir anneyim. Seçimlerin ve yerellikten uzak yönetimin, gerçeklikten uzak söylemlerin arasına sıkışmış binlerce işçiden sadece biriyim.
Seçimler sona erdi, şimdi yapılması gereken birçok iş var. Taleplerimizin ses bulmaya ve bizi daha mutlu bireyler yapmasına olanak sağlayacak sadece bir muhtar, bir belediye başkanı ya da herhangi bir yönetim organı değil, yürüttüğümüz örgütlü mücadele olacaktır. Bunun da sadece, 5 yılda bir yapılan ve bu sorunların hiç gündeme gelmediği, halkın sorunlarının hiçe sayıldığı seçimlerde oy kullanmakla olmayacağı açık.

Mahallelerde kurulacak komisyonlar aracılığıyla halk söz sahibi olmalı, halkı hiçe saymayacak çözümler üretmek bu komisyonların görevi olmalı. Bütün halkın söz sahibi olmasını sağlayacak bu mekanizmalarla, etkin olduklarını, önemsendiklerini ve mahallelerinde sözlerinin geçtiğini görmeleri bireylerin sorumluluk hissetmesine neden olacaktır. Bu insanların aktif olmalarını sağlayacağı gibi yaşamın içinde varlıklarından mutlu olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca her ilçenin halk meclisi olmalı ve mahalle komisyonlarından seçilecek kişiler bu halk meclislerinde etkin rol almalı.

Ben de bir kadın olarak, bir anne olarak mahalleyle ilgili beklentilerimi aktarmak istiyorum.
Öncelikle her mahallede ücretsiz kreş olması için çalışmalar yapılması gerekir. Anne-çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda kadınlara sürekli eğitimler verilmeli ve çocuk yetiştirmek konusunda mahallelerde seminerler düzenlenmeli. Yaşlılar için her mahallede bakım merkezleri kurulmalı ve kadınların ağır yaşam yükleri hafifletilmeli. Kadınların şiddete, tacize ve tecavüze uğramadıkları bir dünya yaratmak için önce mahallelerde buna bilinç yaratılmalı, gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler alınmalı. Kadın erkek eşitliği konusunda kadın, erkek ve çocuklara ayrı ayrı eğitimler verilmeli, eşitlik konusunda bakış açısının değiştirilmesi için çalışmalar yapılmalı. Bu doğrultuda çalışan kurumlar desteklenmeli...

Elbette günümüzde yalan yanlış yapılan seçimlerle, rant üzerinden varlıklarına varlık katan organlarla bu tarz bir örgütlenme mümkün değildir, ancak bizim böyle bir dünyayı kurmamız mümkün.

Bunu da birleşe birleşe, örgütlenerek kazanacağız.

Umutla...

İlgili haberler
Sandığı aşan taleplerimizle 1 Mayıs’a

Herkesin çözüm için ayrı ayrı fikri var, ancak talepler etrafında birlik olma fikri zayıf. Ama yan y...

Biraz da bizi bu krize mahkum edenlerin içi yansın...

Bir ithalat firmasında çalışan kadınlar ekonomik krizden dertli. Ve diyorlar ki, ‘Bunca yıldır içi y...

‘Böyle gelmiş ama böyle gitmemeli’yi örgütleyelim

Yerel seçimlerde Dersim Ovacık Belediyesi Devrimci Güç Birliği Eş Başkan Adayı olan Serpil Argın, se...