Sesimizi duymayan belediyeciliğe itirazımız var!
Eskiden Mamak Çöplüğü olarak kullanılan ve zemindeki metan gazı birikimi nedeniyle tehlikeli olan alana belediye, itirazlara rağmen bina dikmeye başladı. Kadınlar isyanda!

Bundan yaklaşık iki ay önce, mahallemizde bulunan eski çöplük, sonra kömür deposu şimdilerde ise boş olan alanda Mamak Belediyesi tarafından ne yapılacağı biz sakinlerden sır gibi saklanan hızlı ve hummalı çalışmalar başlatıldı. Hayatın hiçbir alanında kadınlara söz hakkı vermek istemeyen, fikir ve görüşlerimize değer vermeyen eril anlayış burada da kadınların karşısındaydı. Biz kadınlar rahat ve güven içerisinde yürüyüp spor yapabileceğimiz, çocuklarımızı güvenle oynatabileceğimiz, yaşlılarımızı huzur içinde dinlendirebileceğimiz alanlar istiyorken, Mamak Belediye Başkanı, ücretli iki futbol halı sahası, kafeteryalar, büfeler, ata sporları düzenlenecek alan olacak denilen çalışmalara girişip, yap-işlet-devret şeklinde bir projeyle bizlerin taleplerine kulak tıkadı. Zaten eskiden Mamak çöplüğü olan alan altında biriken metan gazından dolayı betonlaşmaya fiziki olarak müsait değil. Ege Mahallesi Muhtarlığında yapılan toplantılara katılarak biz kadınlarda istek ve görüşlerimizi dile getirdik. Toplantılar neticesinde Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’den randevu talep ettik, fakat bize randevu verilmedi.

BELEDİYE BAŞKANI İMZA TOPLAYANLARI HEDEF ALDI

Kepçeler gelip çalışmaya başladığı gün hep birlikte ruhsatlarını, projelerini sormak için çoğunluğu kadınlardan oluşan bir grup, çalışanların yanına gittik ve yetkili birileri ile görüşmek istediğimizi söyledik. Lakin kimse bizimle görüşmeye gelmedi. Sadece polis ekipleri geldi. Aradan birkaç gün geçtikten sonra Belediye Başkanı Murat Köse mahalleye gelerek mahalle sakinlerini ve esnafları ziyaret etti, çok güzel plan ve projelerinin olduğunu, bazı grupların çalışmalarına engel olduğunu söyledi, mahalle halkının kafasını karıştırıp imza toplayanlara tepki göstermelerine neden oldu.

NE YÜRÜYECEK YOLUMUZ NE NEFES ALACAK ALANIMIZ VAR

Başlatılan imza kampanyası devam ederken park çalışmaları çok hızlandı. Yüzlerce kamyon toprak, onlarca kepçe ve kamyon aracılığı ile gece ve gündüz çalışılarak alana döküldü. Çok zaman geçmeden bu dökülen topraklar yine hızlı bir şekilde tahliye edildi. Çalışmalar esnasında metan gazının tahliye edildiği boruların üstü de kapandı, umarım biriken metan gazı can ve mal kaybına yol açmadan boruların üzeri açılır. Bütün çalışmalar aniden durduruldu. Mahallemizde ne yapıldığı bilgisine ulaşmak kadar neden çalışmaya ara verildiği bilgisine ulaşmak da zor!

Kadının sesini duymayan belediyeciliğe,“Ben yaptım oldu” yaklaşımına itirazımız var. İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde hiçbir sosyalliği kalmayan biz kadınların ne yürüyecek yolu ne de nefes alacak alanı var. Buradan yetkililere sesleniyorum: Çocuk, yaşlı genç hepimiz mahallemizde yeşil alan, yürüyüş yolu,


İlgili haberler
Kadınlar ve kentler

Bugün Dünya Şehircilik Günü. Kent yaşamının kadınları gözeterek düzenlenmesi, kent politikalarının k...

Kenti dönüştürmek için kadın bakış açısı olan bir...

Adana’da kadınlar seçim öncesi taleplerini madde madde açıkladı: ‘Kadınları eve bağlayan değil, her...

Yerel yönetimler güvenli ve sağlıklı kentler yarat...

Sağlığa ulaşmada büyük zorluklar yaşayan kadınlar için yerel yönetimler ne yapabilir, ne yapmalı? Bu...