Mesai saatinde dayanışma sohbetleri: Okul harçlığı, mücadele gerekliliği
Bir mesai gününde Anna ile İstanbul Aydın Üniversitesinde okuma koşullarını, Kadın Araştırmaları Kulübünde dayanışmayı konuştuk.

Merhaba Ekmek ve Gül okurları. Önümüzdeki dönem okul harçlığımı çıkarabilmek için bir kafede çalışmaya başlamıştım. Sıcakların hâlâ etkisini sürdürdüğü şu günlerde kapı önünde insanları selamlayarak onların etrafında fır döndüğüm bir günde iş görüşmesine gelen arkadaşın tesadüf bu ki İstanbul Aydın Üniversitesinde okumaya başlayacağını öğrendim.

Kafe arkalı önlü olduğundan molalarda karşılaşmamız epey zordu. Ben de bir gün iş çıkış Anna’nın yanına gittim. Mesai saatinde onu zora sokmamak adına hem ona yardım ediyor hem de okula dair sorular soruyordum. Anna pilotaj bölümünü kazanmış, Romanyalı bir öğrenci. Neden bu okulu tercih ettiğini, okulun öğrenim ücretlerine yaptığı zamlardan haberi olup olmadığını sorduğumda “Okula dair yapılan zamların haberi önüme düşmüştü. Öğrencilerin öğrenim ücretlerine gösterdiği tepkiyi haklı buldum. Okulu tercih ettim çünkü yüzde 50 burslu olarak okulu kazandım. Okula gittiğimde öğrendim ki yabancı olduğum için yalnızca yüzde 10 burstan faydalanabiliyormuşum” dedi.

DOLAR KURUYLA ÖDEME MECBURİ, HAYAT ZOR

Çalışmaya başlama sebebinin bu ücretlendirmeyle alakası olup olmadığını sorduğumda “Tam da bunun için çalışmaya başladım. 25 bin liraya okuyabilecekken uluslararası öğrenci olduğum için 90 bin liraya okuyorum. Üstelik bu ücreti yalnızca dolar kuruyla ödeme yapmam lazım” diye yanıtlıyor.

Okul başladığında da çalışmayı düşünüp düşünmediğini sorduğumda ise “Zaten okul ücretini karşılayabilmek için çalışıyorum, mecburen çalışacağım. Fakat kaygılıyım. Hem okulu hem dersleri yürütebilir miyim emin değilim. Sosyal hayatı düşünmüyorum bile. Şimdi bile izin günümde evde sadece dinleniyorum, çıkıp arkadaşlarımla bir kahve bile içemiyorum” diyor.

HAKLARIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

Eğitimden ve okuldan beklentilerinin ne olduğunu soruyorum Anna’ya, “Gelecekte iş sahibi olabilmek için nitelikli eğitim almam lazım. Ayrıca sosyalleşebileceğim olanaklar oldukça kısıtlı, aktif kulüplerde rol almak istiyorum” diyor. Kulüplerden konu açılınca içinde bulunduğum Kadın Araştırmaları Kulübünün zamma karşı tepkide aktif rol aldığını, kampüste, hayatın her alanında kadınların ve LGBTİ’lerin hakları için mücadele edebilecekleri bir zemin yarattığını anlattım. Kesinlikle böyle bir kulübün içinde bulunmak istediğini söyledi ve ekledi: “Bir kadın olarak kendimi yalnız hissetmemek için kulübün önemli olduğunu düşünüyorum. En önemlisi bir kadın olarak haklarımı öğrenmek istiyorum.”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından geçen bir...

Jina hareketinin birçok kazanımla birlikte İran’da ve dünyada kadın hareketi için bir mücadele deney...

Yılın bir ayı ama ne ay!

Ordu’da ‘Geçim derdi’ diye sözlerine başlayan fındık işçisi kadınları dinleyelim.

Kurtuluş Ayini

Cadı diye yakılan kadınların aslında normal birer insan oluşunun gösterilmesiyle film, bilindik cadı...