GÜNÜN RAKAMI: Kadın muhtar sayısında yüzde 72 artış
Kadın Adayları Destekleme Derneği, Türkiye’de yerel seçim öncesinde 674 olan kadın muhtar sayısının 31 Mart’ta 1065’e yükseldiğini açıkladı.

Seçimlerde 674 olan kadın muhtar sayısı, yüzde 71,78 artarak 1065’e yükseldi.

KADER Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu, kadınların siyasetteki temsiliyeti ve son seçimde yaşanan bu artışa ilişkin şunları söyledi:

“KA.DER olarak bize özgün ve 1829 yılından itibaren bir yönetim modeli olarak var olan muhtarlık kurumunu, kadınların yönetimlere katılmaları açısından çok önemli ve değerli buluyoruz. Kadınlar 26 Ekim 1933 tarihinde yapılan köy kanunu değişikliği ile, muhtar olma ve ihtiyar heyetlerine seçilme hakkını kazandılar. Aydın Güre İlçesinin Demirci Dereköyü’nde 2 Kasım 1933’te yapılan seçimlerde Gül Esin Aydın Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı oldu. 2014’deki yerel seçimler sonucunda, Türkiye çapındaki 50.292 muhtarın sadece 674’ü kadındı. Biz de bu seçimlerde yerel yönetimlerin beşiği olan mahalle ve köy birimlerini oluşturan muhtar ve ihtiyar meclislerinde kadın temsilinin arttırılmasına katkı sunmak, yerelde kadın sorunlarının görünürlüğünü arttırmak ve çözüm önerileri oluşturmak amacıyla bir dizi projeyi hayata geçirdik ve ‘Eşitlik Mahallede Başlar’ dedik.Yerel yönetimlerle ilgili kampanya sürecimizi bu yaklaşım doğrultusunda planladık. Kadın muhtar sayısındaki yüzde 72’ye yaklaşan artış bu yaklaşımımızın doğru olduğunu kanıtladı.”

Kaynak: Bianet

İlgili haberler
GÜNÜN GÜZELLERİ: Mahallelerinin ilk kadın muhtarla...

Mahallelerinde erkek adaylara karşı mücadele ederek mahallelerinin ilk kadın muhtarı seçilen kadınla...

Kadın Muhtar Çiğdem Tektaş: Kadınlar her zaman dah...

Kuşadası’nın Bayraklıdede Mahallesi Muhtarı Çiğdem Tektaş muhtarlık deneyimini anlatıyor: ‘Kızlarım...

Babakale köyünde kadınlar, muhtara direniyor

Çanakkale Babakale’de muhtar, kadınların kurduğu derneğin elektrik ve suyunun kesip, bina önüne taş...