TGS Genel Sekreteri Banu Tuna anlatıyor| Kadın, çocuk, LGBTİ haberciliği açısından 217/A
TCK M. 217/A yasa maddesini; kadın, çocuk ve LGBTİ haberciliği açısından yansımasını Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Ayşe Banu Tuna ile konuştuk.

Halkın haber alma hakkını engelleyen “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla pek çok gazeteciye soruşturma ve tutuklama sebebi olan 217/A maddesi günlerdir yakın gündemimizde. 2022 yılında “dezenformasyon yasası” olarak bilinen sansür yasası gündeme geldiğinde yasanın basına yönelik ağır bir darbe olacağı çokça dile getirilmiş basın meslek örgütleri, kitle örgütleri kimi siyasi partiler yasaya tepki göstermişti. Tüm itirazlara rağmen yasa 13 Ekim 2022’de AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Bugün 33 gazeteciye yasa maddesi gerekçesiyle soruşturma açıldı, gazeteciler tutuklandı. En son T24 yazarı, Gazeteci Tolga Şardan tutuklandı, kamuoyunda yükselen tepkiler üzerine serbest bırakıldı. CHP maddenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu ancak geçtiğimiz hafta AYM’de görüşülen başvuru Anayasa’ya uygun bulunarak reddedildi. Adeta bir gazeteci avına dönüştürülen yasa maddesinin kadın, çocuk ve LGBTİ haberciliği açısından yansımasının ne olacağını, yasanın kadın gazetecileri nasıl etkileyeceğini, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Sekreteri Ayşe Banu Tuna ile konuştuk.

Programımızın haberini okumak için TIKLAYIN

İlgili haberler
Sansür mü, ne alakası var ya!

İfade ve düşünce özgürlüğünüze kim ne yaptı? Düşünün siz kendi halinizde. Evinizde çayınızı filan iç...

Sansür yasası kadınlara ne diyor?

Tepeden tırnağa dezenformasyonların bin bir türünü deneyimleyen kadınlar, yanılmayacak kadar güçlü v...

Dezenformasyon Yasası’nın bir hedefi de toplumsal...

‘AYM’nin onayladığı yasa asla koruyucu olmaz aksine beni ve benim gibi gazetelik yapanları daha çok...