25 Kasım eyleminde gözaltına alınan 2 kadına sınır dışı kararı
25 Kasım'da gözaltına alınıp Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi'ne gönderilen kadınlar hakkında sınır dışı ve ülkeye giriş yasağı kararı verildi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü'nde kadına yönelik şiddete karşı Taksim Tünel'e çağrısı yapılan eylemde gözaltına alınan 216 kadından 2'si Selimpaşa Geri Gönderme Merkezine gönderilmişti. Geri gönderilme merkezinde geçirdikleri iki günün ardından kadınlar hakkında sınır dışı edilme ve ülkeye giriş yasağı kararı verildi. Avukatlar verilen karara itiraz dilekçelerini veriyorlar.

MÜCADELE SINIR TANIMAZ

Sınır dışı kararına ilişkin Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde İstanbul’da en az 216 kadın darp edilerek gözaltına alındı. 25 Kasım günü gözaltına alınan ve Selimpaşa Geri Gönderme Merkezinde tutulan iki kadına sınır dışı kararı ve ülkeye giriş yasağı verildi. Selimpaşa Geri Gönderme Merkezinde tutulan kadınlar avukatları ile görüştürülmezken, kadınlarla görüşmek isteyen avukatlar kadınlarla görüştürülmemek için görevlileri tarafından oyalandı. Ayrıca kadınlara GGM görevlileri tarafından 'Avukatlarınız gitti, sizi bıraktılar' denerek psikolojik şiddet uygulandı.
Göçmen kadınların GGM’de uğradıkları psikolojik şiddet 'göz korkutma' çabasından başka bir şey değil. Kadınlara verilen sınır dışı kararı ve ülkeye giriş yasağı tamamen hukuksuz ve demokratik haklara saldırıdır. Göçmen kadınlar da tıpkı Türkiyeli kadınlar gibi şiddete karşı eylem ve etkinliklerde yer alma hakkına sahiptir. Geri gönderme ve ülkeye giriş yasağı derhal kalkmalı, kadınlar serbest bırakılmalıdır! Mücadele sınır tanımaz! Geri gönderme merkezine gönderilen kadınlar yalnız değildir!"

NE OLMUŞTU?
Darp edilerek ve ezilme tehlikesinde gözaltına alınan kadınlar Selimpaşa Geri Gönderme Merkezinde tutulan iki kadın avukatları ile görüştürülmeden önce avukatlar geri önderme merkezi tarafından oyalandı. Kadınlara da polis tarafından "Avukatlarımız gitti, sizi bıraktılar" dendiği ifade edilmişti.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
25 KASIM 2022 | Eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam i...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Gününde kadınlar pek çok ilde sokakta... İl i...

25 Kasım 2022 | İstanbul'da kadınlar yasaklara rağ...

25 Kasım Kadın Platformu kadınları şiddete karşı yan yana durmak ve ses çıkarmak için Taksim Tünel'e...

Sokakta başlayıp gözaltı ve sağlık kontrolünde sür...

25 Kasım Kadın Platformu, 25 Kasım'da Taksim Tünel'e çağrı yaptıkları eylemde yaşanan polis şiddetin...