Eşitlik bahanesiyle ücretlerin düşürülmesini değil insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz
Bakırköy Belediyesinde yüksek ücret alan işçilerin ücreti ‘Eşit işe eşit ücret’ denilerek düşürüldü. İşçiler ise ücretlerin düşürülmesini değil insanca yaşayacak bir düzeyde eşitlenmesini istiyor.

Bakırköy Belediyesinde yüksek ücret alan işçilerin ücreti “Eşit işe eşit ücret” denilerek düşürüldü. 2018 yılında KHK ile belediye şirketlerine geçirilen ve bugün toplu sözleşme hakları için mücadele eden DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi işçiler “Eşit işe eşit ücret” bahanesiyle ücretlerinin düşürülmesini değil insanca yaşayacak bir ücret istiyor. Yaşananları değerlendiren ve birlikte mücadele çağrısı yapan Bakırköy Belediye işçisi bir kadın Ekmek ve Gül’e yazdı: 

EŞİTLİK İNSANCA YAŞANACAK BİR ÜCRETTİR
Eşit işe eşit ücret talebi aynı işi yaptığı halde düşük ücret alan işçi için ücretin yükseltilerek eşitlenmesidir.
Bakırköy Belediyesi yönetimi ise eşit işe eşit ücret uygulaması adıyla ücreti yüksek olan personelin ücretinde ciddi bir düşüş yaparak eşitlemeye gitmiştir. Ücreti düşürülen işçilerin çoğu 10 yıla yakın süredir çalışan işçilerdir.
Bakırköy Belediyesinin yapmış olduğu yetkiye itiraz davası nedeniyle toplu sözleşme görüşmelerinin olması gereken bir dönemde toplu sözleşme yapılamamaktadır. Yetkiye itirazın nedeni her seferinde işçiyi farklı şirkete geçirmeleridir. Bakırköy Belediyesi yönetimiyle Genel İş Sendikasının yaptığı görüşmelerde yetkiye itiraz davasının çekilmesi konusunda olumlu bir gelişme olmadığı gibi eşit işe eşit ücret uygulaması denilerek ücret düşürmek bu talebin karşılığı değildir. KHK ile şirket bünyesine geçirilip yüzde 4’lük zamla asgari ücrete denk gelen maaşlarla mağdur edilen işçiler bu süreçte kısa çalışmayla ikinci kez mağdur edilmiştir. Belediye 9 aydır kısa çalışma ödeneğine başvurarak işçi ücretleri üzerinden tasarruf yapmaktadır. Enflasyonun bu kadar yükseldiği ve her şeye zammın geldiği bir dönemde bu gerekçeyle bir işçinin maaşının düşürülüp diğerinin maaşının artırılması iş barışını ortadan kaldırır. Eşitliğin insanca yaşanabilecek bir ücrette olması için düşük olan ücretin yukarıda eşitlenmesi gerekir. İş huzurunun ve çalışma barışının etkilendiği söylenerek yapılan bu düzenleme aslında iş barışını bozmuş ve örgütlülüğü bölmek için yapılmıştır. Toplu sözleşme öncesi maaşların düşürülüp toplu sözleşmeyle hak verme oyunlarına izin vermeyeceğiz. AKP politikalarını benimseyip ilk uygulamaya geçen sözde muhalefet belediyesidir Bakırköy Belediyesi. Bu yapılanı kabul etmiyoruz. Bakırköy Belediyesi işçileri olarak toplu sözleşme hakkımızı ve İnsanca yaşayabileceğimiz ücret talebimizi kazanabilmek için hep birlikte alanlarda olmalıyız ve olacağız.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Bakırköy Belediyesinde olan işçiye oluyor

İş yerimiz, kamu hizmeti veren ve çalışması kesintiye uğramaması gereken bir kamu kuruluşu olmasına...

Bakırköy Belediyesi işçileri ücrette eşitlik istiy...

Kimse çalışma koşullarından memnun değil. Daha iyisini vadeden bir belediye de yok, belediyeye karşı...

Tüm çarkı kendilerine çevirmişler

Bakırköy Belediyesi işçisi bir kadın toplu iş sözleşmesi süreçlerinin patron ve sendika yöneticileri...

BELEDİYE İŞÇİSİ KADINLAR: 4/D’liler 4+4’le nasıl y...

2017 yılı aralık ayında çıkarılan KHK ile taşerondan kadroya geçirilen Belediye işçileri o günden bu...

Kadıköy Belediyesi işçileri: Grevse grev, mücadele...

Kadıköy Belediyesi işçileri pandemi döneminde eriyen haklarını ve ücretlerini istiyor. İş yeri temsi...

Kadıköy Belediyesi işçileri: Tavrımız net, kararlı...

Kadıköy Belediye işçileri ile belediye arasındaki TİS süreci yeni yılda da devam ediyor. Arabuluculu...