Abla Aygül Doku: Gülistan’ın dosyası kapatılmak isteniyor
Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, kapsamlı bir soruşturma yapılmadığını ve dosyanın kapatılmak istendiğini söyledi.

Dersim’de 264 gündür kayıp olan Gülistan Doku’ya ilişkin kapsamlı bir soruşturmanın yapılmadığını ifade eden ablası Aygül Doku, dosyanın kapatılmak istendiğini söyledi. 

Dersim Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2’nci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. 264 gündür kayıp olan Doku’ya ilişkin Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılsa da Doku’nun kaybolmasında şüpheli olan Zaynal Abakarov’un şimdiye kadar kapsamlı bir ifadesine başvurulmadı. Cadde ve sokakları mobese kameralarıyla donatılmış kentte, Doku’ya ilişkin bir ize rastlanmazken, ailesi kapsamlı bir çalışma yapılmamasından şikayetçi.

Doku’nun aile avukatı Ali Çimen hakkında da soruşturma başlatıldı. Çimen, Doku’ya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunun ikinci kısmında yer alan “Suya düşen bir cismin olmadığı” ifadesini ağustos ayında kamuoyuna duyurarak, “Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek” ile suçlanıyor.

Mezopotamya Ajansından Ayşe Sürme’nin haberine göre, Aygül Doku dosyanın kapatılacağı kaygısını taşıdıklarını söyledi.

GÖRÜŞME TALEPLERİ YANITSIZ KALDI

Doku’nun kaybolması olayında başlatılan soruşturmanın tıkandığını belirten ablası Aygül Doku, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok yetkiliyle görüşme taleplerinin yanıtsız kalmasının ardından annesiyle birlikte oturma eylemi başlattıklarını kaydetti. Eylemi başlattıktan sonra gözaltına alındıklarını hatırlatan Doku, “Gözaltına alınmamız adaletsizlik ve hukuksuzluktu. Bu hiçbir hukuk kitabında görülmedi. Annemin yıllardır taktığı beyaz tülbendi başından alınmış yerlerdeydi. Annem ve ben zorla götürüldük. Biz katil, tecavüzcü, hırsız değiliz. Bir annenin kızını aramasından daha doğal ne olabilir. Kızımıza dair bir iz de vermiyorsunuz. Suda dediniz yok, aileyi yargılamıyorsunuz. Gözaltından sonra görüştüğümüz vali, yetkililerle görüştüğünü, cevap beklediğini söyledi. Şimdi biz validen Cumhurbaşkanı ile görüşmek için cevap bekliyoruz” dedi.

DOSYANIN KAPATILMA ENDİŞESİ

Yetkililerle görüşme taleplerinin karşılanmaması durumunda tekrar Ankara’ya gideceklerini söyleyen Doku, “Aile olarak dosyanın kapatılması endişesi yaşıyoruz. Bize, ‘Kardeşinizi unutun, buhar oldu’ demelerini kabul etmiyoruz. Meclise gideceğiz, vekillerle görüşeceğiz. Gerekirse herkesin kapısını tek tek çalacağız. ‘Gülistan’a ne yaptılar?’ sorusuna dair her ihtimal aklımıza geliyor. Bu bizi daha çok tedirgin ediyor. Artık tahammül sınırlarımız kalmadı. Düşünün biz kıyamadığımız kardeşimizin artık kemiklerini bile isteme durumuna geldik. Gülistan’a ne olduğuna dair birçok soru işareti var. Yetkililerden Gülistan’ın ailesini, Zaynal’ın ailesiyle karıştırılmamasını istiyoruz. Gülistan’ın ailesi hedef olmamalı” diye konuştu.

‘UMUDUMUZ VAR’

Aile avukatlarına soruşturma açılmasının hukuksuz olduğunu dile getiren Doku, “Dünya kamuoyuna mal olmuş bir olay var. Bir avukatın bunu aydınlatması için görevini yapması kadar doğal ne olabilir? İnsanlar merak ediyor. O zaman başsavcısından tutun valisine kadar bu olayı aydınlatmak için her gün insanlara açıklama yapın. Siz bu açıklamaları yaptığınızda bizim avukatımız açıklama yapmak zorunda kalmayacak. Dosyaya avukat Eren Keskin de dahil oldu. Gülistan’ın akıbetini ortaya çıkması için elinden gelen bütün çalışmaları yapacağını, ilgileneceğini söyledi. İki avukattan da umudumuz büyük. Bu dosyanın bir sonuca varıp kardeşimin akıbetini ortaya çıkaracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘GÜLİSTAN’IN AKIBETİ İÇİN SES ÇIKARIN’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptıkları görüşmede Zaynal Abarakov’un gözetim altında tutulduğunu aktaran abla Doku, buna rağmen Zaynal Abakarov’un şimdiye kadar konuşmadığını söyledi. Doku, “Gülistan nerede olursa olsun, Zaynal Gülistan’ı gece darp edip, zorla araca bindirdiğini kendi ifadesinde söylüyor. Zaynal ve ailesi sorgulanmıyor. Savcılık Gülistan yüzde 95 suda dedi. Suda olsaydı dahi, bu kızı suya kim yönlendirdi? Bu sorular ortaya çıkacaktı. Bizde bunu kabul etmeyecektik. Ne savcının ne hukuk ve adaletin vicdanına sığacak bir cümle değil. Gülistan suda demek, büyük bir çelişkiydi. Tek çağrım, tüm toplum, özellikle kadınlar, Gülistan’ın akıbeti için ses çıkarsın” dedi.


İlgili haberler
Gülistan Doku’nun annesi ve ablasına yapılan saldı...

Adana Kadın Platformu: ‘Hepimiz Gülistan’ın kız kardeşleriyiz. Onu aramaktan, kaybolmasından sorumlu...

Gülistan’ın için oturma eylemi: Sadece Dersim deği...

247 gündür kayıp olan Gülistan Doku’nun ailesi bir dizi taleple oturma eylemine başladı. Oturma eyle...

Abla Aygül Doku: Gülistan o gece neye şahit oldu?

Zaynal Abakarov’un Gülistan Doku’ya kaybolduğu gün ‘Az kalsın senin yüzünden annemin bütün planları...