Gazze sınırında binlerce kadın eylemdeydi
Gazze Şeridi’nde aylardır devam eden eylemler kapsamında ilk kez binlerce kadın, eylem düzenledi. Kadınlara gerçek mermilerle saldıran İsrail askerleri, onlarca kişiyi yaraladı.

Gazze ile İsrail’i ayıran sınır bölgesindeki eyleme, bu kez binlerce kadın çocuklarıyla birlikte katıldı. İsrail’in ablukasını protesto eden ve 1948 yılından sonra yerlerinden edilen Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönmesini talep eden kadınlar, sınırdaki bariyerlere onlarca metre kadar yaklaşmayı başardı.

EN AZ 17 KİŞİ YARALANDI
Ellerinde Filistin bayrağı olan onlarca kadın, bariyerlere ulaşmayı başarırken, protestoda olaylar çıktı. İsrail askerleri, “Sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açtı. Askerlerin saldırısıyla yaşanan çatışmalarda ise en az 17 kişinin yaralandığı belirtildi.

‘KADINLARA GERÇEK MERMİLERLE SALDIRILDI’
Gazze’deki Sağlık Bakanlığı yetkililerinden Aşraf al Qodra, yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail askerlerinin, Gazze’nin doğusunda gösteri düzenleyen Filistinli kadınlara gerçek mermi ve mahiyeti bilinmeyen gazla müdahalesinde onlarca kişi yaralandı ve gazdan etkilendi” dedi.
Gazze Şeridi ile İsrail arasında 30 Mart’ta başlayan “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” eylemlerinde şimdiye kadar en az 138 kişinin hayatını kaybetti. Sadece ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdığı ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan 14 Mayıs’ta 62 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
GÜNÜN ÇİZİMİ: Filistin’in Cesur Kızı

Karikatürist Carlos Latuff, İsrail askerlerince gözaltına alınan ‘Filistin’in Cesur Kızı’ lakabıyla...

Filistinli Ahed’in babasından çağrı

Ahed’in babası Bassem Tamimi hem Ahed için hem de İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan 12 bin Filist...

Filistinli kadınlar, kuşatmaya karşı dünya kadınla...

Gazze’deki kitlesel bir kadın koalisyonu, tüm dünyadaki kadınları İsrail’in Filistin kuşatmasını kal...