GÜNÜN TEPKİSİ: Şeker fabrikaları özelleştirilemez!
Lüleburgaz Kadın Platformu, Alpullu Şeker fabrikası önüne gelerek şeker fabrikalarının özelleştirilmesini protesto etti.

Özelleştirmeyle hem halkın sağlığının tehlikeye atıldığını hem de binlerce işçinin, üreticinin mağdur edileceğini belirten kadınlar özelleştirilmenin durdurulmasını istedi.

Lüleburgaz Kadın Platformu, “Hükümet, ülkenin ihtiyacı olmadığı halde ve bütün uyarılara rağmen NBŞ kotalarını artırdı. Ve şimdi de milli servetimiz olan, halkın parasıyla yapılmış ve cumhuriyetin temel taşı olan şeker fabrikalarını satışa çıkardılar. Tabii ki uluslararası yabancı şirket ve tekeller ve bunların ülkemizdeki iş birlikçileri daha çok kazansın diye” denildi.

2016-2017 yılında toplam 265 bin ton NBŞ ithalatına izin verilirken, ABD’li gıda devi Cargill’in, 116 bin 181 tonla bu tüketimin yüzde 50’sine yakınını tek başına karşıladığı ifade edilen açıklamada, “Ancak bu yetmemiş olacak ki, şeker fabrikalarımızı önce sattırıp, sonra da kapatarak ürettikleri NBŞ ile daha fazla insanımızı zehirlemek, çiftçilerimizi açlığa ve yoksulluğa terk etmek istiyorlar. Alpullu Şeker fabrikası ve diğer şeker fabrikaları satılmasın. NBŞ kotası AB standartlarına çekilsin. Cargill değil, pancar üreticisi desteklensin. NBŞ kullanılan ürünlerin etiketlerine uyarıcı yazı yazılsın. NBŞ ile üretim yapan pastaneler, bunu açıklayan levhalar assın” denildi.

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Çocuklar ailenin ve devletin malı d...

Ailede, toplumda ve devlette çocuk algısıyla ilgili ciddi bir problem var. Peki toplumun bu algısı v...

GÜNÜN ŞARKISI: Bir harmanım bu akşam

Herkesin ömründe mutlaka dinlemesi gereken bazı şarkılar vardır. Bu da o şarkılardan. Dinlemeyeni şö...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Sadece iki keklik yavrusu değil g...

Cezaevinde kalan kadınların düşlerinde neler vardır hiç düşündünüz mü? Kimisi gökyüzünü daha geniş g...