Bir öğrencinin kaleminden Kız Lisesinde yaşananlar
Bursa Anadolu Kız Lisesi, pansiyonunda kalan bir öğrencinin mektubuyla ortaya çıkan usulsüzlüklerle gündemde. Bu mektuptan güç alan başka bir öğrenci de mektup yazarak yaşananları anlattı.

Bursa’nın en köklü okullarından bir tanesi, başarılı bir bando takımına sahip. Ama siz bunları zaten biliyorsunuz. Gelin size okulumuzun bilinmeyen yönlerinden biraz bahsedeyim.
Okulumuz pansiyonunda kalan bir arkadaşımız tarafından bir mektup yayımlandı karne günü. Kafasında soru işaretleri olan varsa eğer onları bir bir yanıtlamak isterim.

“Dersin ortasında hoparlörden Kur’an mı okutuldu?”
* Evet, olay yaşandığında öğle arası veya teneffüs değildi. Dersin ortasındaydık ve birden hoparlörden sesler duyduk. Önce duyuru yapıldığını sandık fakat Kur’an okutuluyordu. Biz dersimize devam ettik, çünkü bunu yapmamız münasipti. Burası bir eğitim kurumu! 

“Kılık kıyafet ile ilgili baskı mı uygulanıyor?”
* Okulumuz kısmi serbestliği kabul etmiş bir okul. Ama Zehra Özbek yönetiminde o da değişti. Hatta bir bayrak töreni sırasında v yaka tişört giymenin yasaklandığı söylendi. Bu söylenirken neler düşünüldüğünü tahmin ediyorsunuzdur. Her sabah tişört veya dar pantolon giyen öğrenciler kenara çekilmeye başlandı. Fakat ne hikmetse biz dar pantolon giydiğimiz için azar işitirken nerdeyse çarşafla okula gelen arkadaşlar gülücüklerle karşılanıyor ve asla kenara çekilmiyordu. Beni yanlış anlamayın tesettüre asla karşı değilim. Tesettür eğitimi engellemez, benim giydiğim dar pantolon da eğitimi engellemez, makyajımız, saçımız eğitimi etkilemez ama eğer bu disiplinse herkese disiplin! Bir eğitim kurumunda idare, öğrenciler arasında sınıflaşma oluşturmamalı. Eğer abarttığımı düşünüyorsanız okula girerken şahit olduğum bir olayı anlatmak istiyorum sizlere. Turnikelerden okula giriş yaptık ve önümdeki arkadaşım müdür tarafından kenara çekildi. Burnundaki pirsingi göstererek “Çıkar şunu ateist misin sen?” dedi ardından üzerindeki tişörtü göstererek -ki üzerindeki tişört düşündüğünüz gibi uygunsuz bir tişört değil gayet normal bir tişörttü- “Sana izin falan vereyim de eve git üzerindekileri değiş! Bu ne hal?” dedi. Ateist misin sen? İnanabiliyor musunuz bir müdür, bir öğrenciyi kenara çekiyor ve onu aşağılayarak bunu söylüyor. İnsanları inançlarına göre yargılayan bir müdür düşünün. Günümüz Türkiye’sinde hayal değil...

“Müdür AKP propagandası mı yapıyor?”
* Evet. Bir müdür siyasi görüşü ne olursa olsun öğrencilere karşı nötr olmak zorundadır. Ama Zehra Özbek, bu değeri çiğnemiş durumda. Gerek bayrak törenlerinde, gerek etkinlikler sırasında yaptığı konuşmalarda bunu açıkça görüyoruz. Bize hep dersimize bakmamız söyleniyor siyaset lise öğrencisinin işi değil diyorlar. Lise öğrencilerinin beynini yıkamakta bir sorun görmüyor bunları söyleyenler. Çünkü eğer konuşan kişi kendi görüşlerindeyse herkes hoşnut, değilse işine bakmalı...

“Müdür öğrencileri aşağılıyor mu?”
* Biraz önce de bahsettiğim gibi aşağılamaların sonu gelmiyor. Daha ilk günden başladı sonu geleceğe de benzemiyor...

“Müdürün öğretmenlere karşı tavrı nasıl?”
* Müdür öğrencileri rencide ettiği gibi öğretmenlerimizi de ediyor. Derslere girip derse müdahale ediyor. Öğrencilere öğretmenler hakkında zorla tutanak tutturuyor. Hakkında zorla tutanak tutturulan öğretmenim o gün yan sınıfa bir soruyu anlatmak için gittiği sırada müdür sanki o anı beklermiş gibi sınıfa giriyor ve öğretmen sınıfta değildir diye öğrencilere zorla tutanak tutturuyor. Bunlar yalnızca bizim gördüğümüz fakat nasıl bir baskı altında olduklarını az çok biliyoruz.

“Mantı Günü’nde neler oldu?”
* Mantı Günü uzun yıllardır yapılan, artık bir gelenek haline gelen etkinliğimiz. Bu etkinlikte mezunlar ve öğrenciler bir araya gelme şansını yakalıyor. Bu sene, diğer senelerden farklı olarak Ramazan ayına denk geldiği gerekçesiyle iftara çevrildi ve bilet satışları başladı. Sonrasında öğrendik ki Osmangazi Belediyesi tarafından ücretsiz olarak temin edilmiş yemeğimiz. Anlayacağınız Mantı Günü’nde mantı yiyemedik. Buna tepki verenlere de isteyenlerin dışarıda mantı yiyebileceği söylendi. İşin tuhaf yanı idaremiz biletleri fazladan sattığı için yurtta kalan arkadaşlarımıza yemek yetmemiş. Aç kalan arkadaşlarımız da haliyle bu olaya tepki göstermişler ama bağırarak çağırarak değil, şiddetle değil. İzmir Marşı’nı söyleyerek... Peki karşılığında ne gördüler biliyor musunuz? Müdürümüz tarafından terbiyesiz ve vatan haini olarak nitelendirildiler. Sorarım sizlere İzmir Marşı’nı söylemek ne zamandan beri vatan hainliği oldu?

BU ZİHNİYET HER YERDE, SUSMAYIN...
Müdürümüz Zehra Özbek’in İzmir Marşı’na olan nefreti sonlanmıyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda yapılan yürüyüşte okulumuz bandosu görevliydi. Okulumuz öğrencileri de bu yürüyüşe katıldı. İzmir Marşı’nı söylemeye başladılar fakat susmaları söylendi. Müdürümüz tarafından susturulan arkadaşlarım okulumuz bandosu Gençlik Marşı’nı çalıyor diye Gençlik Marşı’nı söylemeye başlamış fakat yine sadece bizim okulun topluluğundan ses çıktığı gerekçesiyle susturulmuşlar. Ufak bir bilgilendirme; diğer okullar bu sırada slogan atıyormuş.
Bunlar Atatürk’ü ve cumhuriyeti çekemeyen zihniyetlerin yansımalarıdır. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar unuttukları bir şey var. Biz bu cumhuriyetin çocuklarıyız. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünceleri bizim düşüncelerimizdir! Ne ona olan sevgimizi ne de saygımızı azaltabilirler! Mevzubahis mektubu yazan arkadaşıma çok teşekkür ediyorum bana bu yazı için cesaret verdi. Yalnız olmadığımı biliyorum. Bu zihniyet her yerde karşımıza çıkıyor. Siz de susmayın. Boyun eğmeyin! Onlara istediklerini vermeyin! Hakkınızı arayın! Sizden ricam bu, sağlıcakla kalın...


İlgili haberler
Bursa Anadolu Kız Lisesinde yolsuzluk ve öğrencile...

Bursa Anadolu Kız Lisesinde, okul müdürünün yolsuzluk yaptığı, öğrencilere kötü ve gerici muameleler...

Bursa’da bir okul; Bursa Anadolu Kız Lisesi ve bir...

Bursa Anadolu Kız Lisesinden bir öğretmen okul müdürü ve okul hakkında ortaya atılan iddialar üzerin...

Kadınları hedef tahtasına koymanın 15 yılı

CHP’li Zeynep Altıok, AKP döneminde yöneticilerin ve bürokratların kadını hedef alan söylemlerini ra...