Ankara'da EMEP'li kadınlardan, kadın cinayetine tepki
Ankara'da Meral Güral isimli bir kadın çocuğunun gözleri önünde eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Emek Partili kadınlar, Güral'ın ölümünü protesto etti.

Ankara'nın Mamak ilçesi Küçük Kayaş Mahallesinde tartıştıkları gerekçesiyle 3 yaşındaki kızını alarak evden ayrılan Nazmi Güral'ın ardından giden Meral Güral, metruk bir binada Nazmi güral tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Çevre sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Gelen sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, Meral Güral'ın yaşamını yitirdiği belirlendi. Nazmi Güral ise polis tarafından gözaltına alındı. Meral Güral'ın cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından hastane morguna kaldırıldı.

EMEK PARTİLİ KADINLAR: ERKEKLER ALENEN ŞİDDET UYGULUYOR
Emek Partili kadınlar Meral Güral için basın açıklaması yaptı. Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Ölmek istemiyoruz” pankartı taşıyarak Ankara’da bir gün içerisinde iki kadının saldırıya uğradığına dikkat çekti. “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul sözleşmesi yaşatır” sloganları atan Emek Partili kadınlar adına basın açıklamasını yapan Eren Sancı, “Hemen yanı başımızda tartıştıkları gerekçesiyle 3 yaşındaki kızını alarak evden ayrılan eşinin ardından giden Meral, metruk bir binada eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Erkekler evde, sokakta, işyerinde alenen göstere göstere uyguluyorlar şiddeti” dedi.

Cumhurbaşkanı ve hükümetin İstanbul Sözleşmesinden çekilmek istemesine tepki gösteren Sancı, “Şiddetin her geçen gün artmasında kadını erkekle eşit görmeyen, aşağılayan, nasıl gezeceği, giyineceği, güleceği üzerine ahkam kesenlerin; katilleri, şiddet uygulayanları mahkemelerden salıverenlerin, tüm bunları cesaretlendiren, yol veren iktidarın payı gelmektedir” diye konuştu. Sancı, kadınların yan yana gelmesinden, sesini yükseltmesinden, kendi canları için mücadele etmesinden başka bir yol olmadığını vurguladı.
Basın açıklaması sırasında polis izinsiz olduğu gerekçesiyle eylemi engellemek istedi. Kadınlar ise “Bizi engelleyeceğinize sokaklarda, metruk binalarda kadınları öldürenleri engelleyin” diye tepki gösterdi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

İlgili haberler
Çaresizlik içinde beklemek istemiyorsak...

Yenilenen İstanbul seçimleri ülkenin gündemi olsa da bir otobüs yolculuğunda yapılan sohbetler kadın...

Şiddetin yalnızca suretine değil esasına karşı da...

Saldırıları püskürtürken, yalnızca kâğıt üstündeki haklarımıza sahip çıkmakla kalmayıp, bu hakları k...

Katledilen Hafize’nin babası: Birlik olursak kadın...

Boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Hafize Kurban'ın babası davaya çağrı yaptı: Bu davayı gün...